فیلم

شخصیت هالک (Hulk)

هالک (شخصیت کمیک)

 

هالک
ناشر مارول کامیکس
اولین حضور هالک شگفت‌انگیز شماره ۱ام (مه ۱۹۶۲)
ساخته شده توسط استن لی
جک کربی
نام کامل رابرت بروس بنر
گونه انسان جهش‌یافته
جهان زادگاه زمین
وابستگی به تیم شایستگان
انتقام‌جویان
گروه جنگ
مدافعان
پانتئون
شکارچیان هالک
قهرمانان برای کار
سواره نظام آخرالزمان
دستور
چهار شگفت‌انگیز
نام(های) مستعار دکتر سبز
توانایی‌ها
 • بروس بنر:

هوش بسیار بالا

 • هالک:
 • قدرت، سرعت، استقامت، چابکی، استقامت و دوام ابرانسانی
 • مقاوم در برابر بیماری‌ها و ویروس‌ها
 • زوددرمانی
 • مقاوم در برابر کنترل ذهن

هالک (به انگلیسی: Hulk) یک شخصیت خیالی ابرقهرمان در کتاب‌های کامیک منتشر شده توسط مارول کامیکس است. او توسط استن لی وجک کربی برای اولین بار در هالک شگفت‌انگیز شماره ۱ام (مه ۱۹۶۲) خلق شد. او هیولایی جهش یافته انسان‌نما، عظیم‌الجثه و سبز رنگ است که زور زیادی داشته و نمی‌تواند خشمش را کنترل کند. هالک گاهی اوقات فوق تهاجمی و وحشی و گاهی باهوش و برنامه ریز نمایش داده شده است. او اکثراً به عنوان شخصیت مقابل قهرمان دیده می‌شود. هالک همان دکتر رابرت بروس بنر فیزیک‌دان می‌باشد؛ بنر اولین بار وقتی که به صورت اتفاقی در معرض اشعه‌های بمب گامایی اختراع خودش قرار گرفت، به هالک تبدیل شد. حالا هر وقت بنر خشمگین شده و یا زندگی‌اش در خطر باشد، به هالک تبدیل می‌شود. لی می‌گوید از دکتر جکیل و آقای هاید و هیولای فرانکنشتاین برای خلق هالک الهام گرفته است.

با این که رنگ هالک در طی داستان‌ها تغییراتی کرده است، او اغلب اوقات به رنگ سبز بوده است. بند در زمانی که به هالک تبدیل می‌شود، زوری خارق‌العاده پیدا می‌کند که همین امر باعث عصبانی تر شدن او می‌شود. خود بنر می‌گوید: «هر چه هالک خشمگین تر، قوی تر!». البته به جز عصبانیت، احساست شدیدی چون ترس و غم نیز باعث تغییر شکل بنر به هالک می‌شود. زمان کودکی بنر، پدرش برایان بنر در خانه زیاد عصبانی می‌شد و مادر او را کتک می‌زد و برای او عقده‌ای روانی از ترس، خشم و تخریبی که به وجود می‌آورد، ایجاد می‌کند. در اکثر داستان‌ها هم هالک و هم بنر به خاطر خرابکاری‌های به وجود آمده توسط هالک، تحت تعقیب ارتش آمریکا هستند. تکه کلام‌های معروف هالک مانند “هالک قویترینه!” و “هالک له می کنه!” تأثیر زیادی فرهنگ و میم خیابانی داشته است.

از هالک در رسانه‌های زیادی استفاده شده است. از معروف‌ترین آن‌ها می‌توان به سریالی با بازیگری بیل بیکسی در نقش دکتر بنر و لو فریگنو در نقش هالک و پنج فیلم سینمایی با بازیگری اریک بانا، ادوارد نورتون و مارک روفالو در نقش دکتر بروس بنر اشاره کرد. او همچنین در چندینانیمیشن تلویزیونی حضور داشت. برای ایجاد هالک در فیلم‌های هالک (سال ۲۰۰۳)، هالک شگفت‌انگیز (سال ۲۰۰۸) و انتقام‌جویان (سال ۲۰۱۲) و چندین بازی ویدئویی از تکنینک‌های کامپیوتری استفاده شده است.

قدرت‌ها و توانایی‌ها

هالک متناسب با احساساتش، مخصوصاً خشم، می‌تواند زوری نامحدود به دست آورد.بیان شده است که “هر چه هالک خشمگین تر، قوی تر!”. بعد از جستجو دنبال بیاندر، یباندر مدعی شد قدرت هالک هیچ محدودیت داخلی ندارد.دوام، بازسازی، و استقامت او با توجه به طبعش افزایش پیدا می‌کند. گرگ پارک هالک دنیا شکنی را که در جنگ جهانی هالک به تصویر کشیده شده بود را برترین قدرت خواند و گفت “هالک از تمام میرایان -و اکثر نامیرایان- که تا به حال پا به زمین گذاشته‌اند، قویتر بود.”

حد قدرت هالک معمولاً توسط ناخود آگاه بنر محدود می‌شود. وقتی هالک به جین گری اجازه داد تا «بنر را ساکت» کند، توانست به سطحی از قدرت برسد که توانست حتی یورش را به صورت فیزیکی نابود کند.

هالک در برابر اکثر انواع جراحت‌ها یا صدمات مقاوم است. این صدمات در داستان‌ها متفاوت است، اما برای حتم او در برابر دمای خورشید،انفجار اتمی و انفجار سیاره‌ای دوام می‌آورد. علی‌رغم مقاومت قابل توجه او، شلیک مداوم گلوله‌ها با کالیبر بالا به سمتش باعث کند شدن حرکاتش می‌شود؛ این موضوع در خارج از کتاب‌های کامیک و در فیلم‌ها و کارتون‌ها دیده می‌شود. نشان داده شده است که او توانایی ترمیم هم احیایی و هم تطبیقی دارد؛ برای مثال می‌تواند پرده‌ای درآورد که به او امکان تنفس زیر آب را می‌دهد،می‌تواند برای زمان طولانی در فضا بدون محافظ زنده بماند،و می‌تواند زخم‌هایش را در کمتر از یک ثانیه بهبود ببخشد. به همین خاطر عمر بسیار طولانی نیز دارد.

پاهای قدرتمند هالک به او اجازه می‌دهند تا به قاره‌های دیگر و یا تا مدارهای پایینی زمین بپرد. همچنین یه او کمک می‌کنند تا سرعتی ابرانسانی و قابل مقایسه با ثور و با سنتری داشته باشد.

او همچنین صاحب نیروهایی کمتر معمول بین دیگر ابرقهرمانان است. برای مثال او مقاومت در برابر کنترل ذهن و تغییر مکانی ناخواسته می‌باشد و در صورت قرار گرفتن در برابر تشعشعات و جادوی سیاه و همچنین دیدن اجرام آسمانی، قویتر می‌شود. هالک همچنین می‌تواند انفجاری چند وجهی کمک انرژی جنبشی ایجاد کند که می‌تواند باعث نابود شدن کل زمین شود.

در نخستین قسمت‌های سری هالک، مقدار «بسیار زیادی» از اشعهٔ گاما (مانند انفجار یک نارنجک دستی هسته‌ای) می‌توانست هالک را دوباره به بروس بنر تبدیل کند. البته این قابلیت از دههٔ ۱۹۷۰ به‌بعد خط خورد.

بروس ینر یکی از بزرگترین مغزهای روی زمین شناخته می‌شود. او در زمینه‌های بیولوژی، شیمی، مهندسی و فیزیولوژی متخصص است و دارای دکترای فیزیک هسته‌ای است. گفته می‌شود “آنقدر مغز او منحصربه‌فرد است که با هیچ آزمون هوشی نمی‌توان آن را اندازه گرفت.” بنر از هوش سرشار خود برای اختراع یک سری وسایل فوق پیچیده به نام “بنرتک”، که توسط تونی استارک و دکتر دوم به تولید انبوه می‌رسند، استفاده می‌کند. یکی از معروف‌ترین اختراعات بنر یک سپر انرژی است که می‌تواند جلوی ضربات اشخاصی در سطح هالک را بگیرد. از دیگر بنرتک‌ها می‌توان به یک دورنورد اشاره کرد که می‌تواند تعداد نامشخصی از افراد را منتقل کند. این بنرتک‌ها همچنین توسط آمادوس چو و هود هالک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در علوم ابرقهرمانان، لویس گرست و رابرت وینبرگ قدرت هالک را آزمایش کردند و به معایب علمی زیادی در آن رسیدند. طبق مهمترین آنها، این میزان از پرتو گاما باید بنر را می‌کشد و یا باعث ایجاد سرطان در او می‌شد، چرا که پرتوهای گاما جلوی فعالیت سلول‌ها را می‌گیرد. این دو دانشمند پیشنهاد بهتری برای خاستگاه این ابرقهرمان دارند، طبق نظریهٔ آن‌ها ممکن است بنر بتواند به جای پرتو گاما، با دستکاری در غده فوق کلیوی و پروتئین فلورسنت سبز به هالک تبدیل شود.

در دیگر رسانه‌ها

تلویزیون

 • سریال کارتونی هالک(قسمتی از ابرقهرمانان مارول) (سال ۱۹۶۶)؛ مکس فرگوسن صدای هالک و پال سولس صدای بروس بنر را بر عهده داشتند.
 • سریال تلویزیونی هالک شگفت‌انگیز (سال‌های ۸۲–۱۹۷۷ و ۹۰–۱۹۸۸)؛ لو فریگنو در نقش هالک و بیل بیکسی در نقش بروس (و دیوید) بنر حضور داشتند.
 • سریال کارتونی هالک شگفت‌انگیز (سال‌های ۸۳–۱۹۸۲)؛ باب هولت صدای هالک و مایکل بل صدای بروس بنر را بر عهده داشتند.
 • سریال کارتونی هالک شگفت‌انگیز (سال‌های ۹۷–۱۹۹۶)؛ لو فریگنو صدای هالک، میکل دونووان صدای هالک خاکستری و نیل مکدونو صدای بروس بنر را بر عهده داشتند.
 • سریال کارتونی چهار شگفت‌انگیز: بزرگترین ابرقهرمانان دنیا (سال ۲۰۰۶)؛ مارک گیبون صدای هالک و اندرو کاواداس صدای بروس بنر را بر عهده داشتند.
 • سریال کارتونی مرد آهنی: ماجراجویی با زره (سال‌های ۱۲–۲۰۰۸)؛ مارک گیبون صدای هالک و هالک خاکستری را بر عهده داشت.
 • سریال کارتونی وولورین و مردان اکس (سال ۲۰۰۹)؛ فرد تاتاسکیور صدای هالک و گابرئیل مان صدای بروس بنر را بر عهده داشتند.
 • سریال کارتونی نمایش چهارگانه ابرقهرمانان (سال‌های ۱۱–۲۰۰۹)؛ ترویس ویلینگهام صدای هالک و هالک خاکستری را بر عهده داشت.
 • سریال کارتونی انتقام جویان: قویترین ابرقهرمانان زمین (سال‌های ۱۲–۲۰۱۰)؛ فرد تاتاسکیور صدای هالک و گابرئیل مان صدای بروس بنر را بر عهده داشتند.
 • سریال کارتونی مرد-عنکبوتی نهایی (سال ۲۰۱۲)؛ فرد تاسکیور صدای هالک را بر عهده داشت.

فیلم

 • فیلم سینمایی هالک (سال ۲۰۰۳)؛ انگ لی در نقش هالک (صدا) و اریک بانا در نقش بروس بنر.
 • انیمیشن انتقام جویان نهایی (سال ۲۰۰۶)؛ فرد تاتاسکیور صدای هالک و مایکل میس صدای بروس بنر.
 • انیمیشن انتقام جویان نهایی ۲ (سال ۲۰۰۶)؛ فرد تاتاسکیور صدای هالک و مایکل میس صدای بروس بنر.
 • فیلم سینمایی هالک شگفت‌انگیز (سال ۲۰۰۸)؛ لو فریگنو در نقش هالک (صدا) و ادوارد نورتون در نقش بروس بنر.
 • انیمیشن انتقام جویان بعدی: قهرمانانان فردا (سال ۲۰۰۸)؛ فرد تاتاسکیور صدای هالک و کن کرامر صدای بروس بنر.
 • انیمیشن هالک در برابر ثور (سال ۲۰۰۹)؛ فرد تاتاسکیور صدای هالک و بریس جانسون صدای بروس بنر.
 • انیمیشن هالک در برابر وولورین (سال ۲۰۰۹)؛ فرد تاتاسکیور صدای هالک و بریس جانسون صدای بروس بنر.
 • فیلم سینمایی انتقام‌جویان (سال ۲۰۱۲)؛ مارک روفالو در نقش بروس بنر و هالک.
 • انیمیشن سیاره هالک (سال ۲۰۱۰)؛ ریک دی. واسرمن صدای هالک.
 • فیلم سینمایی انتقام‌جویان: عصر اولتران (فیلم سال ۲۰۱۵) مارک روفالو در نقش بروس بنر و هالک.
برچسب ها
مشاهده بیشتر

مطالب مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن