ورزشی

همه چیز درباره انتقال نیمار به PSG

انتقال نیمار به پاریس سنت ژرمن به مبلغ ۲۲۲ میلیون یورو از بارسلون رکورد نقل و انتقالات فوتبال دنیا را شکست .

بلاخره بعد از چند روز این شایعه به واقعیت پیوست و پول های ناصر الخلیفی توانست  نیمار داسیلوا جونیور را از بارسونا به پاریس انتقال دهد انتقالی که شاید نیمار حالا از زیر سلطه مسی خود را آزاد می بیند و میخواهد در PSG به توپ طلا برسد.

نیمار که در این چند روز در تمرینات بارسلون و تور آمریکا و در مراسم رونمایی از لباس فصل جدید حضوری پررنگ داشت و احتمال ترک بارسلون بعید به نظر میرسید. جدایی این بازیکن برزیلی وقتی غیرممکن تر به نظر می رسید که بند آزادسازی وی، حدود یک ماه پیش، ۲۲ میلیون یورو افزایش یافته و ۲۲۲ میلیون یورو شد. رقمی که می توان گفت، تقریبا خیال بارسایی ها را در آن زمان راحت کرده بود. پس از این که فیفا، پرونده انتقال بحث برانگیز نیمار به بارسلونا را نیز مختومه اعلام و این انتقال را رسما قانونی اعلام کرد، دیگر همه چیز برای ستاره برزیلی بارسلونا و برای درخشش وی در این تیم، به نظر مهیا می رسید. او حتی وقتی خبرنگاران در مورد آینده او از وی سوال کردند، اذعان داشت که هرچیزی ممکن است و به شوخی، حتی رفتن به ایبار را مطرح کرد. اما در حالی که مثلث MSN آماده حضور در فصل جدید لالیگا بود خبرها رفته رفته رنگ واقعیت گرفت و مبلغ آزاد سازی نیمار به ارزش ۲۲۲ میلیون یورو توسط ناصر الخلیفی به بارسونا پرداخت شد و وی راهی PSG شد. خبر حاکی از دستمزد سالانه او به مبلغ خالص ۳۰ میلیون یورو در پی اس جی است.

همانقدر که این انتقال، بزرگ و به نوعی عجیب بود، خبرهای پیرامون آن نیز زیاد و حتی گاهی ضد و نقیض بود.برای مثال در یک روز، موندو دیپورتیوو، گزارشی حاکی از نرفتن نیمار به پاریسن ژرمن داد در حالی که همان روز، اسکای اسپورتس خبر از تلاش نیمار برای پیوستن به پاریس داشت. همین طور خبری که در آن روزها، به شایعات دامن زد، خبر سفر پدر ستاره برزیلی به پاریس بود.

در پاریس هم تیاگو سیلوا و مارکینیوش، دو بازیکن برزیلی پاری سن ژرمن که در تیم ملی نیز با نیمار هم بازی هستند، هیجان خود از آمدن نیمار به تیمشان را پنهان نمی کردند. تیاگو موتا ایتالیایی نیز گفت که هم بازی شدن با یکی از بازیکنان بزرگ را دوست دارد و  اونای امری، سرمربی پاریسی ها هم با اذعان این که نیمار یکی از بهترین تیم های جهان است، گفت که پاری سن ژرمن به یکی از بازیکنان بزرگ دنیا نیاز دارد.

بدون شک، جنجالی ترین واکنش، واکنش جرارد پیکه در اینستاگرام خود بود که عکسی از خود و نیمار را گذاشته بود و در متن آن، “او میماند” را نوشته بود.

واکنشی بحث برانگیز که هواداران بارسلونا را امیدوار و البته خوشحال کرد. هرچند که همانقدر که این پست برای طرفداران بارسلونا دوست داشتنی به نظر می رسید، رفته رفته غیر واقعی تر هم می شد. از ادعای رسانه ها از بی اطلاعی نیمار از این پست تا صحبت های پیکه مبنی بر این که آن پست، تنها برداشت خود از اتفاقات موجود اطراف باشگاه بوده است، اعتبار این صحبت را کمتر و کمتر می کرد.

اما علیرغم همه این مسائل، وضعیت نیمار بسیار مبهم بود. او با باشگاه بارسلونا چندین جلسه برگزار کرد. در اولین جلسه، ظاهرا او درخواست خروج از بارسلونا را داشت، در جلسه دوم هم اوضاع بهتر نشد تا نیمار به طرف درب های خروجی نزدیک شود.

ما نیمار برزیلی، بی توجه به شایعات اطرافش، به درخشش در بازی های پیش فصل بارسلونا مشغول بود. البته که مشخص بود او قصد ترک بارسلونا را دارد و بارسا برای از دست ندادن وی، از هیچ تلاشی دست بر نمی داشت. اولین گام را ارنستو والورده، برای متقاعد کردن نیمار برداشت.

تلاش بارسا حتی بیشتر از این نیز شد، آن ها برای راضی کردن نیمار به ماندن، به سمت خرید کوتینیو، ستاره باشگاه لیورپول رفتند. البته پر کار ترین روزنامه اطراف باشگاه بارسلونا، موندو دیپورتیوو، بعدا این مسئله را رد کرد و کوتینیو را هدف بلد مدت بارسلونا اعلام کرد. البته به نظر می رسید که این تلاش ها، شامل اضافه شدن دستمزد نیمار نخواهد شد.

در آن طرف ماجرا اما، انگار پاریسی ها مطمئن از حضور نیمار در تیمشان بودند. تا حدی که به نظر قرارداد وی را نیز تنظیم کرده و آماده امضای طرفین مانده بودند. حالا پس از جلسه دوم با بارسلونا، همه چیز دیگر به نیمار بستگی داشت. بارسلونا منتظر تصمیم ماندن او بود در حالی که پاریس، به دنبال عکس این موضوع می گشت. صحبت ها کمتر شده بود اما درخشش نیمار، نه! بارسلونا در دومین بازی پیش فصل خود توانست با گلزنی نیمار، منچستریونایتد را نیز از پیش رو بردارد.

اما پاریس نیز دو چالش در پیش روی داشت. اول این که با توجه به شرایط فیرپلی مالی فوتبال اروپا، چگونه هزینه سنگین نیمار را پرداخت کند و دیگر این که مالیاتی که باشگاه باید پس از این انتقال پرداخت کند، چگونه خواهد بود. البته پاریس در این مسائل نیز مشکلاترا به نوعی حل کرد.

البته از زمان جدی تر شدن خبر این انتقال، موضع گیری ها بر علیه پرداخت این مقدار پول نیز رفته رفته زیاد شد. رئیس لالیگا، خبر شکایت از پی اس جی را در صورت انجام این خرید داد و بایرن مونیخ و یوونتوس نیز، از بارسلونا در این راه حمایت کردند.

حالا دیگر همه چیز جدی تر شده بود، اما نیمار بر خلاف خواسته ها، مخصوصا پویول، در مورد آینده صحبت نمی کرد. نیمار البته در پشت پرده، تقریبا از بارسلونا جدا شده بود و تا حدی این مسئله جدی بود که به نظر حتی مسی، دوست قدیمی وی، نیز نمی توانست وی را منصرف کند.

حالا که این مسئله جدی به نظر می آمد، بارسلونا تغییر موضعی داشت و اعلام کرد که با پرداخت همه بند آزادسازی نیمار، پاریسی ها می توانند او را به خدمت بگیرند.

ناصر الخلیفی با توصیف “همه چیز عالی است” در مورد انتقال نیمار صحبت کرد. پس از کش و قوس های فراوان، نیمار به بارسلونا فراخوانده شد تا تکلیف کاملا مشخص شود. پس از اندکی، اجازه خروج نیمار از تمرینات بارسلونا داده شد و بارسلونا رسما اعلام کرد که نیمار درخواست خروج داده است.

دیگر این موضوع قابل باور بود. پیوستن نیمار به پاری سن ژرمن فقط یک تست پزشکی و یک اعلام رسمی نیاز داشت تا گران ترین انتقال تاریخ، واقعی شود. این اتفاق، همانقدر که بزرگ بود، اتفاقات و واکنش های بزرگی را نیز به دنبال داشت. پاریسی ها در تدارک رژه برای معارفه نیمار بودند و  نیمار نیز بارسلونا را به مقصد لندن ترک کرد تا کار انتقال وی انجام شود.

واکنش ها اما محدود به این موضوع نبود، طرفداران بارسلونا از ستاره خود عصبانی بودند. آن ها به وی نسبت خائن و پول پرست می دادند، عکس های وی از بیلبورد های تبلیغاتی و حتی از پوسترهای پیراهن جدید این تیم حذف شد و همه آماده خروج ستاره برزیلی از بارسلون بودند. حتی برخی از هواداران، با آتش زدن پیراهن این بازیکن، عصبانیت خود را نسبت به او نشان دادند.

بعد از واکنش هواداران و مطبوعات نوبت به بازیکنان بارسا و پی اس جی رسید که واکنش هایی نسبت به این مسئله داشتند. مارک آندره تراشتگن، در اینستاگرام خود با نیمار خداحافظی کرد، لوئیس سوارز و آردا توران نیز در پیام هایی از وی خداحافظی کردند و خاویر پاستوره اعلام کرد که با رضایت کامل، پیراهن شماره ۱۰ خود را تقدیم نیمار خواهد کرد. اما مهم ترین و زیبا ترین واکنش از بازیکنان دو تیم، از سوی لیونل مسی، فوق ستاره آرژانتینی بارسلونا که برخی بودن در زیر سایه او را در کنار مسائل مالی  دلایل رفتن نیمار از بارسلونا می دانند، با یک ویدیو در اینستاگرام از نیمار خداحافظی کرد. پیامی که البته با پاسخ نیمار نیز همراه بود.

گمانه زنی های برای جایگزینی نیمار در بارسلونا است. این روز ها نام هایی همانند کوتینیو، عثمان دمبله و کیلیان ام باپه، ستاره های باشگاه های لیورپول، دورتموند و موناکو، به عنوان گزینه های جایگزینی مرد برزیلی بارسلونا، مطرح شده اند و حتی در بعضی از گزارش ها، نام آنتوان گریزمان، ستاره اتلتیکومادرید نیز به میان آمده است.

حالا فقط تایید رسمی هر دو باشگاه مانده که جنجالی ترین و گرانترین انتقال تاریخ رقم بخورد

مشاهده بیشتر

مطالب مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن