تکنولوژیورزشی

استفاده از کمک داور ویدیویی (VAR)، در مسابقات فوتبال بوندس‌لیگا

استفاده از «کمک داور ویدیویی» در مسابقات فوتبال آلمان برای اولین بار در جریان سوپرکاپ این کشور که بین تیم‌های بروسیا دورتموند و بایرن مونیخ برگزار شد صورت گرفت، در این مسابقه برای اولین بار از تکنولوژی VAR (کمک داور ویدیویی) استفاده شد که جنجال‌های زیادی را هم در اولین حضور خود به همراه داشت.

به گزارش انگجت (لینک کامل خبر)، فدراسیون فوتبال آلمان و سازمان لیگ این کشور در بیانیه‌ای رسمی خبر از استفاده سیستم «وار» یا به طور کامل video assistant referees در برگزاری مسابقات بوندس‌لیگای این کشور خبر دادند؛ آن‌ها اعلام کردند این سیستم جدید هنگام بازبینی صحنه به ثمر رسیدن گل و خطاهای فاحشی که در روند مسابقه تاثیر گذار باشد مورد استفاده قرار خواهد گرفت. این سیستم برای اولین بار در جریان سوپرکاپ این کشور که دو هفته قبل برگزار شد مورد استفاده قرار گرفت، یاشوا کیمیش بازیکن بایرن مونیخ، در موقعیتی مشکوک به آفساید حضور پیدا کرد که در ادامه حرکت او منجر به گلزنی رابرت لواندوفسکی شد و داور برای چک کردن آفساید بودن یا نبودن کیمیش از شهر دورتموند با شهر کلن تماس گرفت و درخواست بازبینی صحنه مشکوک به آفساید را داد.

ضمن مشکلاتی که کمک داور ویدیویی در اولین حضور خود تجربه می‌کرد، یکی از مسئولین سازمان لیگ فوتبال آلمان در این خصوص گفت:

بهتر است در بازی سوپرکاپ این مشکل پیش آید تا در اولین روز فصل جدید بوندس لیگا.

حال و ظاهرا با برطرف شدن مشکلاتی که در اولین حضور این فناوری به وجود آمده بود استفاده از این سیستم در فوتبال آلمان به طور رسمی تایید و پذیرفته شده است.

اسم صحیح این فن آوری کمک داور ویدیویی است، این فن آوری فقط برای صحنه‌های تعیین‌کننده و تاثیرگذاری مانند گل، پنالتی، اخراج و جریمه کردن اشتباهی یک بازیکن به جای بازیکن خطا کار مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

با همه این توضیحات، لیگ حرفه‌ای آلمان موسوم به بوندس‌لیگا به عنوان اولین لیگ حرفه‌ای فوتبال در دنیا شناخته می‌شود که استفاده رسمی از این فناوری را در دستور کار خود قرار داده است.

فیفا همچنین برنامه دارد تا ضمن برطرف کردن خطاهای این فناوری آن را برای جام‌جهانی ۲۰۱۸ نیز مورد استفاده قرار دهد.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

مطالب مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن